Precízne vykonaná impregnácia dreva je zárukou jeho dlhej životnosti

Impregnácia dreva na dverách

Drevo je prírodný materiál, ktorý sa využíva takmer vo všetkých oblastiach či odvetviach. Ako prvé vás určite napadne stavebníctvo a výroba nábytku do našich domácností, no drevo má oveľa širšie využitie. Využíva sa tiež v rezbárstve, čo je veľmi staré a vzácne remeslo. V súčasnom, trochu modernejšom svete, nájde svoje miesto v papierenskom priemysle, kozmetike, šperkárstve, vyrábajú sa z neho pomôcky do kuchyne a využíva sa tiež v mnohých iných oblastiach. Dôkladná impregnácia dreva zabezpečí, že ho nezničí zub času a bude stále vyzerať ako nové. Čo to vlastne tá impregnácia dreva je a ako ju správne vykonať?

Ochrana dreva zaručí jeho dlhovekosť

Precízna impregnácia dreva
Starostlivosť o drevo je dôležitá

Ako sme už spomínali v úvode, impregnácia dreva slúži na to, aby sme drevo ochránili pred rôznymi vplyvmi. Či už máme drevo v interiéri alebo v exteriéri, dopadá naň množstvo vplyvov, ktoré by ho mohli ľahko zničiť. Čo sa týka exteriéru, ide najmä o poveternostné podmienky, dážď, sneh a vlhkosť. Kvalitnými prípravkami na impregnáciu dreva dosiahnete, že drevo bude voči takýmto vplyvom odolné a nezmení svoje vlastnosti. V interiéri ide najmä o dva základné vplyvy. Prvým je vlhkosť a druhým sú drevokazné organizmy, ktoré dokážu drevo kompletne zničiť. Okrem toho impregnácia dreva mu dokáže dodať krásny lesk a farbu. Aj to je dôvod, pre ktorý by ste sa ochrane dreva mali dostatočne venovať.

Ako správne vykonať impregnáciu dreva?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, čomu bude drevo, ktoré chcete ochrániť, vystavované. Impregnačné prostriedky sú rozdelené do jednotlivých kategórií podľa vplyvov, ktoré naň pôsobia. Ide o poveternostné podmienky, kontakt so zemou, s vodou, so slanou morskou vodou a podobne. Ak je teda drevo vystavované napríklad priamym poveternostným podmienkam, je zbytočné používať naň prípravky, ktoré ho budú chrániť pred slanou morskou vodou. Impregnácia dreva sa dá vykonať niekoľkými spôsobmi. Ide o natieranie alebo striekanie, máčanie alebo tlakovú impregnáciu. Drevo vždy impregnujte na vzduchu, pretože ide o chemickú látku, ktorá by sa nemala držať v uzatvorenej miestnosti. Po impregnácii dreva ho nechajte niekoľko hodín bez pohybu a prenášania. Náter musí dostatočne zaschnúť, až potom je možné s drevom manipulovať. Pri impregnácii väčších kusov dreva použite rúško na tvár, ktoré zabezpečí, že chemikáliu nebudete priamo vdychovať.

Všetko o tom, prečo je drevo taká vzácna surovina a na čo všetko je možné ho využiť nájdete na stránke https://carodreva.sk/.

You Might Also Like