Nanášanie farby na drevo a ošetrenie drevených povrchov

Farba na drevo proti UV žiareniu

Na celom svete existuje niekoľko druhov stromov. Prostredie, v ktorom strom rastie, môže mať obrovský vplyv aj na stromy rovnakého druhu, napríklad môže sa odlišovať hustota, štruktúra dreva, vek a podobne. Dovolíme si tvrdiť, že drevo je jedinečné, a preto aj starostlivosť oň by mala byť jedinečná. Drevo a drevené veci sú všade okolo nás – od drevenej misky na ovocie, nábytok, dvere, podlahy až po neskutočne dlhý plot pred domov. Často sa môžete stretnúť s otázkou, čo na ošetrenie dreva je najvhodnejšie – lazúra, olej alebo farba na drevo.

Príprava dreveného podkladu a použitie farby na drevo

Farba na drevo na záhrade
Použitie farby na drevo

Ak máte doma obrúsený drevený nábytok a uvažujete o zmene farby a ošetrení dreva, môžete si zvoliť farbu na drevo. Farba na drevo vytvorí na dreve jednoliaty a súvislý náter. Farba na drevo je buď vodou riediteľná alebo rozpúšťateľná. Je možné ju použiť v interiéri ako aj v exteriéri. Ako postupovať pri aplikácii farby? Postup je jednoduchý! Pred aplikáciou je potrebné si pripraviť drevený podklad, aby farba dobre chytila. Ak máte starší drevený  nábytok je potrebné sa zbaviť vrchného náteru alebo sa zbavte lepidla, pavučín a pod., napríklad s brusným papierom odstrániť všetko čo potrebujete. Pred tým ako budete nanášať farbu na drevo odporúčame nanesenie základného náteru, aby sa povrch dreva ošetril a vyhladiť. Odporúča sa  použiť impregnáciou, ktorou docielite ochranu dreva pred napríklad poveternostnými vplyvmi. Po zaschnutí je potrebné povrch dreva môžete prebrúsiť brúsnym papierom a môžete nanášať farbu na drevo. Farbu je potrebné nechať poriadne zaschnúť.

Ako zistiť, kedy je správny čas na ošetrenie drevených povrchov?

Drevený nábytok v interiéri je možné ošetrovať kedykoľvek, keď si myslíte, že je vhodný čas. Avšak drevené povrchy nachádzajúce sa v exteriéri nemožno ošetrovať kedykoľvek, pretože je potrebné brať do úvahy poveternostné podmienky. Najideálnejším obdobím na úpravu a ošetrenie je obdobie na jar a v jeseni, kedy teplota a vlhkosť vzduchu je najideálnejšia. Platí, že tmavšie nátery sa viacej prehrievajú, a preto nie je dobré ich umiestniť na priame slnečné žiarenie. Ak plánujete ošetriť váš exteriérový nábytok, či už drevené záhradné sedenie alebo drevené terasy, s olejom, náter by ste mali aplikovať aspoň dvakrát za rok, respektíve minimálne jedenkrát. Ak sa chcete dozvedieť viac o farbe na drevo, navštívte webovú stránku https://carodreva.sk/.

You Might Also Like