Nová strešná krytina dodá vašej stavbe nový vzhľad

Strešná krytina na celý život

Výber tvaru strechy a strešnej krytiny nie je jednoduchou záležitosťou. Zaberie nielen množstvo času, ale vyžaduje aj pevné nervy a v neposlednom rade aj financie. Ak sa však v kľúčových otázkach rozhodnete správne, vydrží vám krytina skutočne dlho. Strešná krytina a jej výber bude jednou z mnohých otázok, na ktoré si budete musieť pred samotnou rekonštrukciou odpovedať.

Kritéria výberu strešnej krytiny

Strešná krytina na rôzne typy striech
Sklon strešnej krytiny

Okrem výberu samotného druhu strešnej krytiny je dôležitý aj sklon strechy, aký bude vaša strecha mať. Existuje viacero druhov strešných krytín, ktoré majú rozdielny bezpečnostný sklon. Plochá či šikmá strecha – tomu všetkému budete musieť prispôsobiť výber krytiny. Plati jedno pravidlo – na strechy, ktoré majú menší sklon, lepšie sadnú veľkoformátové krytiny, na tie s väčším sklonom zase tie v menšom formáte.

Sklon strechy a jej vplyv na výber strešnej krytiny

Asfaltové škridle – predstavujú typ krytiny, ktorá sa najlepšie hodí na šikmé a strmé strechy, ktoré majú sklon v rozmedzí od 10 do 85 stupňov. Škridle z asfaltu majú veľký difúzny odpor, vďaka čomu je potrebné pod debnením hneď pri výstavbe strechy vytvoriť odvetranú plochu.

Betónová krytina – patrí medzi ťažké krytiny, hodí sa preto na plochejšie strechy. Maximálny sklon strechy by mal byť 30 stupňov. Závisí však od typu betónovej škridle, veľkoformátové škridle sa používajú v kombinácii s poistnou hydroizoláciou od sklonu 7 stupňov.

Keramická krytina – patrí rovnako do kategórie ťažších krytín. Bobrovku je možné používať od sklonu 30 stupňov, jednotlivé normy však povoľujú použiť keramickú krytinu aj pri streche so sklonom od 22 stupňov.

Plechová krytina – vyznačuje sa rôznorodosťou a ľahkou váhou. Sklon strechy závisí od výberu spomedzi jednotlivých druhov plechovej krytiny. Od sklonu 25 stupňov sa používa hladká plechová krytina, od sklonu 15 stupňov zase plechy, ktoré imitujú škridlové krytiny a trapézové plechy možno použiť na strechu, ktorá má skon od 8 stupňov.

Vláknocementová strešná krytina – vyznačuje sa dlhou životnosťou, avšak aj vyššou cenou. Od sklonu 25 stupňov sa používajú maloplošné vláknocementové tabule, veľkoplošné tabule možno použiť na strechu so sklonom od 15 stupňov.

Kvalitná strešná krytina a jej výber podľa toho, čo vaša strecha skutočne potrebuje

Aj keď sa vám môže, či už z hľadiska estetiky alebo cenovej dostupnosti pozdávať určitý druhy strešnej krytiny, vašej streche nemusí úplne sadnúť. Výber strešnej krytiny je podmienený mnohými faktormi. Cena, typ stavby, sklon strechy či oblasť, v ktorej sa stavba nachádza by mali byť prispôsobené jej správnemu výberu. Na stránke https://krytina.sk nájdete širokú ponuku betónovej strešnej krytiny za prijateľné ceny.

You Might Also Like