Nízkoenergetické domy a ich výhody

Nízkoenergetické domy a ich výhody pre vás

V súčasnosti sme svedkami, že ceny neustále narastajú. A nezáleží pritom na tom, o aké ceny sa jedná. Rastú ceny nehnuteľností, potravín a súčasne aj všetky náklady, ktoré sú potrebné na správne fungovanie našej domácnosti. Rastú ceny za vykurovanie a o energiách asi tiež netreba veľa rozprávať. Pre tých, ktorí chcú rodinný dom, ale súčasne chcú aj niečo ušetriť, predstavujú nízkoenergetické domy správne riešenie. Takéto stavby so sebou prinášajú celý rad výhod.

Ako spoznáte, že sa jedná o nízkoenergetický dom?

Nízkoenergetické domy a spôsob ich vykurovania
Znaky nízkoenergetického domu

Základným rozdielom medzi klasickým a nízkoenergetickým domom je ten, že nízkoenergetické potrebujú na vykurovanie len tretinu tepla. Už v tomto bode sa stávajú nízkoenergetické domy správnou voľbou pre tých, ktorí chcú ušetriť. Pýtate sa aj vy, ako vyzerajú takéto domy? Ak uvidíte stavbu, ktorá je v pravidelnom tvare, má minimum výčnelkov, má väčšie množstvo presklených plôch, ktoré sú orientované na juh, s určitou presnosťou sa jedná práve o nízkoenergetický dom. Aby však vo vašej domácnosti dochádzalo k šetreniu financií, je potrebné, aby bola výstavba takéhoto domu správne naprojektovaná. Základom pre stavbu je jej vhodné miesto. Nízkoenergetický dom je charakteristický tým, že na svoju prevádzku využíva slnečnú energiu. Preto je potrebné, aby väčšie množstvo presklených plôch bolo orientovaných na juh. Ak sa rozhodnete okná orientovať na sever, pripravte sa na to, že bude dochádzať k významným tepelným stratám. To isté platí aj o orientácii na východ alebo na západ. V žiadnom prípade stavbu neumiestňujte v blízkosti lesa či v okolí prekážok, ktoré zabraňujú dopadu slnečného svetla. Slnečná energia sa v takomto prípade využíva napríklad pomocou solárnych kolektorov.

Nízkoenergetické domy a prevádzkové náklady

Nízka spotreba energií nie je jediné, čo takáto stavba ponúka. Nízkoenergetický dom má výhodu aj v minimálnych prevádzkových nákladoch. V porovnaní s klasickými rodinnými domami dochádza k výraznému šetreniu nákladov potrebných na vykurovanie. Ak aj vy chcete patriť medzi tých, ktorým už účty za vykurovanie domácnosti nebudú každý mesiac kaziť náladu, je pre vás nízkonákladový dom tým správnym riešením. Aj keď takéto stavby boli ešte pred niekoľkými rokmi niečím, čo si nemohlo dovoliť veľa ľudí, v súčasnosti sa s nimi stretávame čoraz viac. Predstavujú nielen ekonomické, ale aj ekologické riešenie. Ak vám nie je vaša domácnosť ľahostajná a chcete aj vy bývať v takomto dome, navštívte stránku https://odzakladov.sk/, kde sa dozviete viac!

You Might Also Like