Kvalitná strešná krytina – aké by mala mať vlastnosti?

Strešná krytina a jej povrch

Výber strechy patrí medzi tie najťažšie rozhodnutia v oblasti stavby domu. Ide totiž o to, že strecha je investícia na niekoľko desaťročí. Pokiaľ sa necháme zlákať príliš nízkou cenou, môže sa stať, že ju budeme musieť už o niekoľko rokov rekonštruovať a tým sa nám strecha výrazne predraží. Strešná krytina je niečo, na čom sa rozhodne neoplatí šetriť. Tak sa poďte spolu s nami pozrieť, aké máte možností výberu a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov striech. 

Ujasnite si kritériá výberu

Strešná krytina s lesklým nádychom
Matná alebo lesklá strešná krytina

Ak má niekto nízku cenu strechy ako jedinú požiadavku pri výbere, potom sa nemôže diviť, keď mu o pár rokov začne zatekať alebo sa začne rozpadať. Kritérií výberu je totiž oveľa viac. Prvým je sklon strechy. Nie každá strešná krytina na vhodná na šikmú či rovnú strechu. Každý výrobca strechy pri konkrétnom type uvádza, pri akom maximálnom sklone strechy je možné danú krytinu použiť. Tieto odporúčania sa rozhodne oplatí dodržiavať. Nemenej podstatným kritériom je životnosť strechy. Ak hľadáte skutočnú kvalitu, potom odporúčame siahnuť po betónovej či keramickej krytine. Ich životnosť sa pohybuje medzi 80 až 100 rokov. Ešte vyššou životnosťou sa môže pochváliť bridlicová strecha. Záleží však na kvalite bridlice. Plastové strešné krytiny sú o niečo menej trvácnejšie. Môžete pri nich očakávať životnosť iba 40 rokov. Ďalšími podstatnými kritériami výberu strešnej krytiny je odolnosť a údržba. Čo sa týka odolnosti, tá úzko súvisí so životnosťou. Najodolnejšie na trhu sú betónové a keramické krytiny. 

Pri výbere strešnej krytiny sa obráťte na odborníka

Pokiaľ so strechami nemáte príliš veľké skúsenosti a neviete si dať rady ani pri výbere tej vlastnej, mali by ste vyhľadať pomoc odborníka. Ten vás totiž dokáže nasmerovať tým správnym smerom. Pri vypracovaní projektu domu častokrát architekt načrtne aj to, aká strecha bude pre váš domček tá najlepšia. Ak však rekonštruujete starší dom a potrebujete radu, aj v tom prípade je možné nechať si vypracovať projekt na strechu od odborníka. Vyhnete sa tak zbytočnému dumaniu nad tým, čo by bolo najlepšie, získate tak čas a pohľad profesionála. Potom si už stačí vybrať iba dodávateľa a pustiť sa do práce. Všetko o strešnej krytine nájdete na webovej stránke https://krytina.sk/.

You Might Also Like