Ako správne vybrať zváracie elektródy?

Zváracie elektródy pre zváračov

Zváranie je odborná činnosť, ktorej úlohou je spojiť dva materiály v jeden. Pokiaľ sa chystáte zvárať, urobte tak v dielni či niekde, kde nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Rovnako by ste sa mali ubezpečiť, že máte všetko, čo k tomu potrebujete. Okrem materiálu a zváračky sa vybavte tiež ochrannými pracovnými pomôckami. Zváranie je činnosť, pri ktorej sa môžete veľmi ľahko zraniť, preto sú povinnou výbavou zváračské okuliare alebo prilba. Teraz sa už ale poďme pozrieť na zváracie elektródy, ktoré budete jednoznačne potrebovať. Na trhu sú dva základné druhy. Prečítajte si, ako vybrať tie správne. 

Základné druhy zváracích elektród

Zváracie elektródy majú svoje vlastnosti
Druhy a typy zváracích elektród

Najbežnejšie používanými elektródami sú obaľované zváracie elektródy, ktoré slúžia hlavne na zapálenie elektrické oblúka, no zároveň majú ešte jednu funkciu. Slúžia ako prídavný materiál pri zváraní. Viete, z čoho sa elektródy skladajú? Je to jednoduché. Ich hlavnými súčasťami sú obal a jadro. Jadro je vytvorené z kovovej tyčky. Obal je zároveň ochranným prvkom a je vytvorený z minerálneho alebo organického materiálu. Poďme sa teraz pozrieť na základné druhy zváracích elektród. Patria medzi ne bázické a rutilové. Hlavným znakom rutilových zváracích elektród je jednoduché zapaľovanie oblúka. Využívajú sa najmä na zváranie krátkych zvarov a tenších plechov či iných materiálov. Vytvára sa pri nich struska, ktorá sa však dá veľmi ľahko odstrániť. Sú úplne ideálne na domáce zváranie, no využívajú sa aj v rôznych priemyselných odvetviach.

Čím sú charakteristické bázické elektródy?

Viete, v čom sú bázické zváracie elektródy zvláštne? Obsahujú iba nízky podiel vodíka, čo zabezpečuje väčšiu húževnatosť, a to znamená, že vzniká oveľa menšie riziko vzniku rôznych trhlín za studena i za tepla. Práve toto je hlavný rozdiel medzi bázickými a rutilovými elektródami. Zatiaľ čo rutilové zváracie elektródy sú vhodné na zváranie v akomkoľvek smere, bázické sa používajú hlavne na zvárania zdola nahor. Čo sa týka strusky, pri bázických zváracích elektródach vzniká ťažšie odstrániteľná struska. Tento typ zváracích elektród sa využíva pri všetkých ťažkých prácach a hrubších materiáloch. Oba druhy zváracích elektród majú svoje praktické využitie. Je iba na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Dopredu je však potrebné zvážiť, čo idete zvárať. Nezabudnite aj na dodržiavanie zásad bezpečnosti pri práci, o ktorej sme hovorili v úvode. Viac o zváracích elektródach nájdete na webovej stránke https://www.interweld.sk/.

You Might Also Like